Aktualności:

Jeździmy w każdy ostatni piątek miesiąca o 18:00, ruszamy ze Starego Rynku w Bydgoszczy (gdy rynek zamknięty to spod pomnika Kazimierza Wielkiego)

Main Menu

Zmiany przepisów ruchu drogowego - fakty i mity

Zaczęty przez admin, Maj 21, 2013, 15:29:19

« poprzedni - następny »

admin


CytujDwa lata temu, 21 maja 2011 roku weszła w życie "rowerowa"  nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Przywróciła ona zgodność przepisów krajowych z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym i wyeliminowała z przepisów liczne absurdy. Czas na małe podsumowanie: przypominamy fakty, zwalczamy mity i wskazujemy problemy.

Fakty:

       
  • pojazd skręcający w drogę poprzeczną ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost
  • rowerzysta może jechać środkiem pasa ruchu
  • Dopuszczono przewóz dzieci w przyczepkach
  • Rower i wózek rowerowy może mieć wspomagający napęd elektryczny
  • Warunkowo dopuszczono jazdę rowerzystów obok siebie
  • Dopuszczono wyprzedzanie powoli jadących innych niż rower pojazdów przez rowerzystów z prawej strony.
  • Rowerzysta ma (warunkowy!) obowiązek korzystania z drogi dla rowerów
Mity:

       
  • Nieprawdą jest, że "rowerzysta na przejeździe dla rowerów ma pierwszeństwo"
  • Nieprawdą jest, że nowelizacja spowodowała wzrost wypadków z udziałem rowerzystów.
  • Nieprawdą jest, jakoby "wzrosła znacznie" liczba rowerzystów zabitych na przejazdach dla rowerzystów
Cały tekst:

http://www.miastadlarowerow.pl/index_wiadomosci.php?dzial=2&kat=9&art=105



kris_bdg

Czyli np. będąc na środku przejazdu koło mulitkina, jadąc na zielonym świetle NIE MAM pierwszeństwa?


Lord Golem

Cytat: kris_bdg w Maj 21, 2013, 16:39:42
Czyli np. będąc na środku przejazdu koło mulitkina, jadąc na zielonym świetle NIE MAM pierwszeństwa?

Powinno być napisane: rowerzysta nie ma pierwszeństwa na wszystkich przejazdach.

kris_bdg

No właśnie coś mi nie grało, a poza tym chyba podobnie jak piesi jeśli już jestem na przejeździe to mam pierwszeństwo..

April

Nie mówimy o przejazdach z sygnalizacją świetlną...


Chodzi o to, żeby pamiętać, że rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe wtedy gdy: Jedzie prosto, a kierowca na drodze równoległej, chce skręcić w prostopadłą i przeciąć przejazd.
(pojazd skręcający w drogę poprzeczną ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost)
A nie ma pierwszeństwa wtedy, gdy przejazd i droga tworzą "skrzyżowanie" (np. ul. Garbary przy Jutrzence). Wtedy trzeba się zachować jak pieszy przy przejściu dla pieszych /póki co/.
(Nieprawdą jest, że "rowerzysta na przejeździe dla rowerów ma pierwszeństwo")

admin

Temat ciągle aktualny więc umieszczam dokładną interpretację przepisów sporządzoną przez Generalną Dyrekcję
Dróg Krajowych i Autostrad:

Opinia w sprawie ustalania pierwszeństwa
na przejazdach dla rowerzystów w świetle nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z 1 kwietnia 2011r
  (PDF)