Aktualności:

Jeździmy w każdy ostatni piątek miesiąca o 18:00, ruszamy ze Starego Rynku w Bydgoszczy (gdy rynek zamknięty to spod pomnika Kazimierza Wielkiego)

Main Menu

Ruszyła Bydgoska Mapa Rowerowa

Zaczęty przez mariw, Sierpień 06, 2010, 07:28:43

« poprzedni - następny »

mariw

Dzisiaj uruchomiliśmy nową stronę, Bydgoską Mapę Rowerową - www.mapa.bbc.bydgoszcz.pl.
Obecnie zawiera ona kompletną sieć dróg rowerowych i szlaków oraz ok. 50 parkingów, sklepów i tzw. przeszkód na drogach.
Bardzo liczymy na wsparcie Masy w uzupełnianiu mapy. Świetnie by było gdybyście dodali stojaki rowerowe ze swoich osiedli. Na stronie jest prosty formularz, przez który można to zrobić w kilka sekund. Zależy nam żeby to była wspólna mapa. Obecnie jest ona w fazie rozwojowej, więc wszelkie uwagi i komentarze mile widziane.

Miłego testowania ;)

w4b

#1
Niezłe  8) Ładnie jQuery połaczyłeś z Google API. Kawał dobrej roboty  :)

Rozumiem że drogi rowerowe zaznaczone na mapie nie oznaczają że tamtędy można rowerem bezpiecznie przejechać ? Lepiej nie wprowadzać ludzi w błąd - nie wszystkie z dróg są w rozumieniu rowerzysty drogami rowerowymi aby niektóre fragmenty przejechać należy posiadać rower górski najlepiej na miekkim zawieszeniu i wyrobioną technikę jazdy w terenie górzystym.

Może przydało by się odróżnienie dróg rowerowych rzeczywistych i tych "teoretycznych".
[table] [tr] [td]   [/td] [td] [/td][/tr][/table]

mariw

Dzięki ;) z jQuery się dopiero oswajam, chciałem jeszcze dodać progressbar i kilka gadżetów. Skoro już się ładuje tę bibliotekę to trzeba z niej korzystać ;)

Drogi rowerowe to drogi i ciągi pieszo-rowerowe wytyczone przez ZDMiKP. Te miejsca, o których piszesz zaznaczymy jako przeszkody i usterki. Z czasem mamy zamiar też wprowadzić rozróżnienie nawierzchni za pomocą kolorów.

w4b

[table] [tr] [td]   [/td] [td] [/td][/tr][/table]

thongor

Mapa Super sprawa tylko patrzec jak sie rozwinie fajnie jak by z czasem baza szlakow rowerowych sie powiekszyla zreszta jak pozostale informacje. REWELACYJNY POMYSL Gratulacje dla pomyslodawcow i wykonawcow

mariw

Thongr Dzięki za komentarz tutaj i na BBC. Co do szlaków to obecnie tam jest pełna lista szlaków znakowanych z okolic Bydgoszczy. Więc nie bardzo jest co dodawać ;) Narazie raczej będziemy odsyłać do innych serwisów z trasami użytkowników... Pozostałe informacje na pewno będziemy rozwijać ;)

Seba

Mapa elegancka ;) z takich uwag technicznych (nie wiem czy to tylko u mnie czy wszędzie) - brak polskich znaków

mariw

Cytat: Seba w Sierpień 06, 2010, 12:06:48
Mapa elegancka ;) z takich uwag technicznych (nie wiem czy to tylko u mnie czy wszędzie) - brak polskich znaków

Uroki wersji rozwojowych ;) już poprawione, dzięki za info.

Hooter

Wspaniała sprawa. Nie pozostaje nic innego jak kliknąć w przeglądarce 'dodaj do ulubionych'  :)

Skoro to komentarze są mile widziane. Myślę, że przy kolejnych etapach rozwoju mapy, warto by się zastanowić nad dodaniem opcji 'chodniki'. Chodzi mi o trasy, które de facto są chodnikiem, ale z uwagi na bardzo małe natężenie ruchu pieszego i dość dobrą nawierzchnię mogą być z powodzeniem wykorzystany przez rowerzystów (np. chodnik przy ul. Akademickiej lub przy Fordońskiej).

P.S. Mała uwaga natury kosmetycznej. Stojaki przy Netto przy ulicy Twardzickiego w rzeczywistości znajdują się trochę bardziej na wschodzie (tak w okolicach Sucharskiego).

Luqas

#9
Wspaniała rzecz gratki mariw !  ;)
Co do mapy można dodać ul. Dąborwą oraz Cmentarną+Dobrzyńską
jako trasy do treningu na rowerze szosowym (prawie zerowy ruch a na tej ostatniej pętla
dla przyszłego autobusu do zawracania)
edit: pododawałem od siebie przeszkody :)

thongor

Można jeszcze dorzucić na mapie odcinek od Osowej Góry do Wojnowa  :)

mariw

Hooter Dzięki za uwagi. Niestety nie bardzo możemy sugerować jazdę chodnikiem, bo to nielegalne...

Luqinio Dzięki za dodanie punktów, po wczorajszej aktualizacji powinny już być na mapie.  Mam nadzieję, że więcej Masowiczów coś doda... Zależy nam szczególnie na usterkach na drogach rowerowych (zapadnięta kostka, zarośnięta droga, zbyt wysoki krawężnik. Będziemy je systematycznie zgłaszać do ZDMiKP.
Co do tras treningowych i innych to nie jest pierwsza taka sugestia, ale musisz pamiętać, że praktycznie każdy rowerzysta ma jakieś swoje ulubione, a wrzucenie wszystkich jest nierealne, więc jeśli o to chodzi będziemy polecać inne serwisy (np. bikemap.net, gpsies.com, rowerowanie.com)

thongor Mamy już zebrany ślad GPS tej trasy i dorzucimy go razem z innymi drogami z najbliższej okolicy Bydgoszczy (np. Niemcz) za jakiś czas.

Jeszcze raz proszę o dodawanie własnych punktów na mapie sklepów/parkingów/usterek na drogach rowerowych, ewentualnie innych.

Seba

Wyrwikółka przed marketami też dodawać?

mariw

Seba Parking to parking, ale warto dodać w opisie, że to wyrwikółka ;)

April

A czy na Osowej Górze też jest ścieżka rowerowa? Jak się kończy ul. M.Kolbego jest taki pasek asfaltu... Dawno tam nie byłam, więc nie wiem czy to jest chodnik czy ścieżka rowerowa...ale może ktoś z okolicy rozwieje moje przypuszczenia?
A może to już nie Bydgoszcz a Osówiec...

mariw

April Masz rację, na Osowej wzdłuż Rekinowej do Kolbego jest krótki odcinek. Nie zdążyłem tam pojechać przez kontuzję, która mnie dopadła w zeszłym tygodniu. Mam nadzieję, że w tym się uda.

buldi.nic


mariw

Jaka przeglądarka? Na Chrome 5, Firefox 3.6, Internet Explorer 8 wyświetla obrazki. Może po prostu nie zdążył wczytać? Spróbuj odświeżyć przeglądarkę...

buldi.nic


April

#19
Niestety, ale na tym fragmencie na obrazku ja również nie posiadam żadnego zdjęcia. Ale nie pokazuje mi się [obrazek] lecz po prostu biel. Zresztą nie tylko tam... Czy wszędzie są zdjęcia stojaków?

mariw

Nie wszędzie są zdjęcia. Teraz w tych miejscach powinna Wam się wyświetlać ikona aparatu. Jest ok?

April

Tak, pojawia się obrazek aparatu :)

Jelcyn

#22
Takie pytanko, czy na mapie można umieszczać także inne interesujące obiekty? Bo było by fajnie, gdyby istniała opcja "Ciekawe miejsca" (opcja inne jest trochę zbyt ogólna), w końcu nie każdy zna Bydgoszcz jak własną kieszeń i zapewne znalazłoby się wiele osób, które chciałyby pojechać rowerem w jakieś fajne, ładne miejsce właśnie w mieście.

I jeszcze taka jedna sprawa, czy ścieżka wzdłuż Brdy od strony ul Jagielońskiej nie jest również ścieżką rowerową? Jeśli tak, to jest tam teraz przeszkoda w postaci rozlewiska na całą szerokość asfaltu (jakieś 300 m przed Mostem na Wyszyńskiego), miejscami woda sięga do piasty, więc idzie zmoczyć sobie buty (i sporą część nogawek).
Ten kto wolny nad swym losem nie płacze, ptak mrozem z gałęzi strącony, bez żalu umiera i smutku!

mariw

Zrobiłem mała aktualizację dróg rowerowych na mapie. Doszedł odcinek wzdłuż Rekinowej. Wprowadziłem poprawkę na Szubińskiej (dzięki Buldi).

Jelcyn W planach jest dodanie atrakcji. Jeżeli już masz jakieś sugestie to dodaj narazie jako "inne" i w komentarzu napisz, że to do atrakcji. Trasa w wzdłuż lewego brzegu Brdy nie jest jeszcze drogą rowerową, więc za bardzo nie pasuje do "usterek i przeszkód", ale jak najbardziej do "uwag" ;)

buzon

A co z niebezpiecznymi miejscami na ulicach? Zaznaczac, nie zaznaczac?
Kontaktuj się ze mną przez [email][email protected][/email], telefon albo grupę Velo Bydgoszcz na fejsbuczku

mariw

To byśmy całe miasto zaznaczyli ;) ograniczmy się na razie ściśle do infrastruktury rowerowej...

Luqas

Co ty na to Mariw aby dodać też szlaki mtb?

bir

Szlaki turystyczne już są dodane a dokładniejszą mapę ze szlakami znajdziesz na innej stronie (również autorstwa Mariw) www.wirtualneszlaki.pl
Co do szlaków MTB na bydgoskiej mapie rowerowej założenie jest takie by pokazywała ona infrastrukturę rowerową bydgoszczy. w planie jest także rozwinięcie jej o atrakcje turystyczne itp. Ale trasy proponowane przez użytkowników to już temat istnięjący na innych portalach więc nie wiem czy jest sens by zamulać mapę. Prawda jest taka że mapa musi być przede wszystkim czytelna więc warto trzymać się pewnych założeń.
"Miasta nie składają się tylko z domów i ulic, ale z ludzi i ich nadziei"  św. Augustyn

mariw

Luqinio bir dobrze prawi ;) Za jakiś czas dodamy bazę atrakcji i innych punktów w mieście ważnych dla rowerzystów. Nędzie tam można dodać również miejscówki do jazdy mtb, trial, bmx i każdej innej jako punkty.  Nieznakowanych tras jako takich nie przewidujemy.

mariw

Po pierwszych miesiącach funkcjonowania mapy przyszedł czas na wprowadzenie kilku usprawnień. Dzięki wprowadzonym zmianom będzie można znacznie rozbudować jej funkcjonalność. Prace mam zamiar skończyć w ciągu miesiąca, do tej pory mogą wystąpić opóźnienia publikacji punktów, jednak wszystkie będą nadal zbierane.

mariw

#30
No i stało się. Mapa cichcem przeszła do wersji 2. Z zewnątrz praktycznie się nie zmieniła, ale powstało całe zaplecze administracyjne, które pozwoli nam zarządzać nią dużo sprawniej.

Punkty zbierane są teraz w bazie danych, a nie w pliku. Łatwo je będzie przeszukiwać, edytować czy usuwać. Informacja o nowych punktach automatycznie trafia teraz na mail do administratorów, którzy w kilku kliknięciach mogą je zatwierdzić. Dzięki temu do minimum skrócimy czas oczekiwania na publikację (do tej pory był z tym problem). Jest też możliwość dodawania warstw w postaci plików kml i map przygotowanych w Google Maps.

To wszystko pozwoli nam znacznie rozbudować mapę o nowe kategorie punktów, drogi rowerowe spoza Bydgoszczy czy dodawać tymczasowe informacje związane z konkretnymi wydarzeniami (np. trasa masy w danymi miesiącu, wyścigu MTB itp.)

Mam nadzieję, że mimo pory roku niesprzyjającej tematom rowerowym znajdzie się kilku śmiałków chętnych do testowania odświeżonej mapy. Ułatwi to wyłapanie błędów. Uwagi zgłaszajcie w tym wątku.

No i jeszcze link jakby ktoś zapomniał:

www.mapa.bbc.bydgoszcz.pl

April

To ja bym teraz dodała uwagę: wszystkie ścieżki rowerowe nieprzejezdne z powodu zalegającego śniegu ;)

mariw

 ;) Może i zalega, ale kamienna całkiem nieźle odśnieżona, całkiem dobrze się śmiga ;)

Lord Golem

Myślę, że mapa ruszyła z dużym rozpędem ale szybko się zatarła. Jeśli w tym tempie będzie aktualizowana to wkrótce będzie można do jej tytułu dopisać "ARCHIWALNA"

q84_fH

Gdybyście potrzebowali kogoś, kto uaktualnia tą mapę i zatwierdza punkty, to się zgłoście. Chętnie się tym zajmę.

bir

Cytat: Lord Golem w Lipiec 19, 2011, 18:57:33
Myślę, że mapa ruszyła z dużym rozpędem ale szybko się zatarła. Jeśli w tym tempie będzie aktualizowana to wkrótce będzie można do jej tytułu dopisać "ARCHIWALNA"

główny admin jest na urlopie. należy mu się jak każdemu innemu:) w tym tygodniu wraca z wyjazdu rowerowego.
"Miasta nie składają się tylko z domów i ulic, ale z ludzi i ich nadziei"  św. Augustyn

w4b

#36
Mapa inwestycji w Bydgoszczy... co prawda nie rowerowych ale może być przydatna
http://tnij.org/mapainwestycjibydgoszcz
[table] [tr] [td]   [/td] [td] [/td][/tr][/table]