Aktualności:

Jeździmy w każdy ostatni piątek miesiąca o 18:00, ruszamy ze Starego Rynku w Bydgoszczy (gdy rynek zamknięty to spod pomnika Kazimierza Wielkiego)

Main Menu

Co to jest ostre koło?

Zaczęty przez w4b, Wrzesień 11, 2010, 22:41:09

« poprzedni - następny »

w4b

Ostre koło – popularna nazwa bezpośredniego przeniesienia napędu stosowanego w pierwszych rowerach, a obecnie w rowerach torowych lub roweru z takim rodzajem napędu.

Rower z ostrym kołem nie ma wolnobiegu, piasta tylnego koła jest połączona na sztywno z zębatką, a dalej poprzez łańcuch z korbami. Rower na ostrym kole ma tylko jedno przełożenie (jedna zębatka na korbie, jedna zębatka na tylnej piaście). W rezultacie, gdy obraca się tylne koło, ma to bezpośrednie przełożenie na obrót pedałów, nie jest możliwa jazda bez pedałowania np. z górki, tak jak na rowerach z wolnobiegiem, ale można jechać do tyłu albo stać bez podparcia nogą (tzw. stójka).

Ostre koło można uzyskać poprzez nakręcenie zębatki na tylną piastę na wolnobieg lub piastę torową która ma dodatkową kontrę na lewy gwint zapobiegającą odkręceniu zębatki.

Ostre koło jest stosowane, oprócz kolarstwa torowego, jako zimowy trening kolarzy szosowych  w celu wyrobienia nawyku ciągłego pedałowania oraz przyzwyczajenia do jazdy na ciągłym obciążeniu (brak możliwości redukcji biegu).

Akrobaci wykorzystują także ostre koło do różnych ewolucji, m.in. stójki, jazdy do tyłu, kręcenia się na tylnym kole.

Także w kulturze kurierów rowerowych ten typ pojazdu jest popularny (zwłaszcza zimą), ze względu na jego lekkość, niezawodność (im mniej części tym mniej rzeczy może się zepsuć), względnie niski koszt oraz małą atrakcyjność dla złodzieja.

Źródło: Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostre_ko%C5%82o
[table] [tr] [td]   [/td] [td] [/td][/tr][/table]

kita

artykuł na podstawie którego zbudowałem pierwszego ostrzaka, oczywiście wcześniej coś się tam dowiadywałem od znajomych lecz ten artykuł wyjaśnił mi cała resztę   POLECAM

http://www.kolarstwo-szosowe.gda.pl/ostrekolo.html




VintageElvis

Jeśli Twoje dziecko pozbyło się tylnego hamulca "wiedz, że coś się dzieje"!!!

buzon

Cytat z artykułu:
CytujRowery trafiają także w ręce artystów, stąd też nazwa fixed, czyli wymyślony.

Boki zrywać  ;D
Kontaktuj się ze mną przez [email][email protected][/email], telefon albo grupę Velo Bydgoszcz na fejsbuczku

VintageElvis

...no mnie też ten fragment rozbawił  ;D
Jeśli Twoje dziecko pozbyło się tylnego hamulca "wiedz, że coś się dzieje"!!!

Piochu

Fakt, tym zwrotem autor strzelił sobie w stopę. Choć w porównaniu z innymi artykułami jakie pojawiają się w ( popularnych ) gazetach/portalach to i tak mało błędów i tendencyjności.
Masz prawo milczeć, a wszystko co powiesz użyję przeciw Tobie ;)