Aktualności:

Jeździmy w każdy ostatni piątek miesiąca o 18:00, ruszamy ze Starego Rynku w Bydgoszczy (gdy rynek zamknięty to spod pomnika Kazimierza Wielkiego)

Main Menu

Dlaczego na Dworcu Głównym PKP trzeba nosić rowery z sakwami po schodach?

Zaczęty przez dziubas471, Sierpień 10, 2010, 23:13:09

« poprzedni - następny »

dziubas471

Fajnie jest wyskoczyć na wyprawę rowerową w Bory Tucholskie. Choć na kilka dni. Dobrze jest wywieść się pociągiem poza miasto, wysiąść na małej stacyjce z rowerem i dopiero tam zacząć kręcić. Po co wdychać spaliny i narażać życie? Przeszkodą są schody. Na dworcu nie ma podjazdów dla wózków i rowerów. Teoretycznie, inwalidzi na wózkach mogą poprosić dyżurnego ruchu o pozwolenie przejazdu na peron przez tory. To droga okrężna, ale bez schodów. Teoretycznie ludzie z załadowanymi rowerami też mogą skorzystać z tej drogi. Tak mnie poinformował funkcjonariusz SOK wlepiając mandat za przeprowadzenie roweru w miejscu dla inwalidów. Ponoć trzeba tylko załatwić pozwolenie. Napisałam do naczelnika stacji i zadałam kilka pytań, między innymi o to, jak załatwić taki przejazd, ale mi nie odpisał. A właściwie, to dlaczego nie ma podjazdów? Co wy na to? Czy coś z tym zrobimy? Asia

elvis-1974

Powiem tak: gdy Pancerni chcieli wyjechać Rudym z podziemnego tunelu wysadzili schody-zróbmy to samo  ;D ;D ;D

thongor

Dziś wyjeżdżam właśnie rowerem z żona na urlop korzystając z usług PKP zobaczę co uda mi się wskurać w tej sprawie na dworcu.  ;)

buldi.nic

Cytat: dziubas471 w Sierpień 10, 2010, 23:13:09
A właściwie, to dlaczego nie ma podjazdów? Co wy na to? Czy coś z tym zrobimy? Asia
Świetny pomysł!
Może wnioskować nad wprowadzeniem czegoś takiego jak na tym filmie z Kopenhagi?
http://www.streetfilms.org/cycling-copenhagen-through-north-american-eyes/
Chodzi mi dokładniej o to:


April

Wydaje mi się, że to nie ma sensu. Dworzec Główny wraz z Dworcową i Zygmunta Augusta jak i wszystkie okoliczne "domeczki" będą przecież przebudowywane - takie kolejowe centrum handlowe, muzeum wszystko przeniesione troszkę dalej. Chyba w zeszłym roku była akcja z projektem tego.

buldi.nic


dziubas471

April, powiedz jakie muzeum? I kiedy konkretnie mają tam coś przebudowywać?

April

Napisali o tym nawet na stronie. Jest obrazek nawet jak będzie wyglądał nasz hitowy dworzec. Naprawdę, taka petycja nie ma sensu...

Podaję link gdzie można zobaczyć: http://www.pkp.pl/node/2320
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100611/BYDGOSZCZ01/42004842

Jelcyn

W sumie racja April, ale nie możemy zapominać, iż budowlańcy i architekci mają krótką pamięć jeśli chodzi o rowerzystów, a co za tym idzie często pomijają nas w swych planach. A kiedy budowa już ruszy to może się okazać, że już żadnych zmian w projekcie nie można zrobić.
Ten kto wolny nad swym losem nie płacze, ptak mrozem z gałęzi strącony, bez żalu umiera i smutku!

dziubas471

W takim razie zaniosę prywatny list do Prezydenta Miasta, w którym ja jako ja zapytam, czy planują zbudować rampy na schodach. Zapytam też, kiedy przebudowa ruszy.

Seba

Dworzec jest chyba własnością Przewozów Regionalnych, ale nie jestem pewien na bank

dziubas471

Właśnie trwają konsultacje społeczne w sprawie modernizacji naszego dworca. Dworcem zarządza spółka PKP S.A. (Oddział Dworce kolejowe, Rejon Dworców Kolejowych w Gdańsku). Zrobili ankietę dla pasażerów, którą można wrzucać do skrzyneczki w holu głównym od jakiegoś czasu. W ankiecie jest kilka pytań z prośbą o ocenę np. przejść na perony i jest miejsce na własną wypowiedź. Na peronie 4 jest biuro administratora dworca, który jest z firmy PKP S. A. i ma doglądać sprawy ankiet - przekazuje je dalej. Uważam, że powinniśmy się teraz zebrać i jasno wypowiedzieć, że chcemy rampy na schodach. Skoro trwają jeszcze konsultacje to jest właśnie odpowiedni moment. Poza tym, modernizacja dworca musi być w porozumieniu z samorządem lokalnym, więc do Prezydenta Miasta, Rady Miejskiej można podać to, czego chcemy do wiadomości.
Ze swojej strony już zaniosłam prywatny list do Prezydenta w tej sprawie, ale co to szkodzi wystąpić masowo?

jerry

A można wiedzieć dziubas471 jak brzmi treść pisma najlepiej daj linka tutaj pomyślimy nad złożeniem podobnego i podpisów pod tym pismem
Żądam uwolnienia forum,a mury runą jestem w posiadaniu młotka

dziubas471

Streszczę się: "Czy projekt modernizacji dworca przewiduje budowę ramp na schodach, po których można będzie wtoczyć rower z sakwami, wózek z dzieckiem, lub zwykłą walizkę na kółkach? Czy może zostanie zbudowany ruchomy chodnik, jak w centrum handlowym? Kolejne zapytanie: kiedy można spodziewać się rozpoczęcia i zakończenia prac?" Niestety nie potrafię dać linka, bo jestem internetową półanalfabetką. Mogę przynieść na masę na papierze kopię tego, co powypisywałam.

Seba


dziubas471

Dziwna sprawa z tą koleją. Dworzec jest jednej firmy, tory są innej, (PLK), od której dzierżawią je przewoźnicy (Przewozy Regionalne, ICC i Arriva).
Dzisiaj wysłałam list w sprawie modernizacji schodów do zarządcy dworca, czyli PKP S.A. Oddział Dworce Kolejowe w Warszawie, Rejon Dworców Kolejowych w Gdańsku, 80 - 895 Gdańsk, Podwale Grodzkie 2.
Chyba udało mi się ten tekst również wysłać jako dokument word załączony do emaila na adres Seba. Uczę się powoli.
Seba zobacz i podaj dalej do zainteresowanych osób.

Seba

Nic nie doszło, ale spróbuj tu wrzucić. Jak wpisujesz post masz "opcje dodatkowe", klik na to => załącz, wybierasz ten plik i laduj

PanF4


April


dziubas471

Ja byłam wczoraj i skrzyneczka była wtedy koło poręczy przy schodach, koło jakiejś budki. Były przygotowane dwie ankietki in blanco.

Seba

Druga próba wysłania maila powiodła się :) usunąłem tylko dane nadawcy

dziubas471

Jak doniosło radio dworce kolejowe mają być skontrolowane przez NIK pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych. To dobra wiadomość, bo infrastruktura dla niepełnosprawnych bywa pomocna dla wszystkich. Złożyłam dziś w NIK pismo podobne do tego do PKP S.A.
Wszystkie instytucje, do których się zwróciłam powinny mi odpowiedzieć listownie w ustawowym terminie 14 dni, czyli w pierwszej połowie września.
Gdy będę miała odpowiedzi, zdam relację na forum.
Poczekamy i zobaczymy?

PanF4

Te schody na bydgoskim pkp nie są najgorsze :) jak pracowałem na pesie to wyjście miałem przez peron 5 i po schodach źle się nie jedzie :) :) :) dałem radę nieraz :):):)

dziubas471

Panf4, zjeżdżałeś i podjeżdżałeś z sakwami, namiotem i innym sprzętem biwakowym? I nie zapłaciłeś jeszcze mandatu za jazdę po terenie dworca?
P.S. Rowerami posługuje się sporo osób z lekkim lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W tym całkiem sporo emerytów i rencistów. Rower to dla nich nie tylko środek transportu, ale też sposób na rehabilitację. Nie każmy im dźwigać ciężarów po schodach. Osobiście, jako baba wolę nie dźwigać, a już na pewno nie na starość.

dziubas471

Otrzymałam odpowiedź od PKP S.A. na początku tego miesiąca. Napisali, że 23 września odbyli pierwsze spotkanie przedstawicieli PKP S.A. i PLK i zdecydowali, że rozpoczęcie prac budowlanych ma nastąpić nie później niż w styczniu 2012. Najbliższe 15 miesięcy będzie na opracowanie koncepcji i wyłonienie wykonawcy. Czyli projektu jeszcze nie ma. Napisali, że poruszone przeze mnie problemy "zostaną uwzględnione w projekcie przebudowy dworca". Czyli konkretnie nic nie wiadomo, jak to rozwiążą. W każdym bądź razie w najbliższych latach nic się nie zmieni.
Inne instytucje, do których słałam pisma nic konkretnego nie odpisały.
Dałabym ten post szybciej, ale jakiś czas miałam problemy z zalogowaniem się tutaj. Dziś się dało.

Seba




Lord Golem