Bydgoskie Forum Rowerowe

Kategoria ogólna => Prawa => Wątek zaczęty przez: admin w Marzec 11, 2013, 18:42:56

Tytuł: Poznaj swoje prawa, nie daj się nabrać "pseudospecjalistom"
Wiadomość wysłana przez: admin w Marzec 11, 2013, 18:42:56

Wiosna coraz bliżej i "pseudospecjaliści" od bezpieczeństwa znowu biorą się za straszenie rowerzystów wypadkami, wciskanie im kasków i kamizelek oraz dawanie niezbyt logicznych porad. Nie lękajcie się :) i poznajcie swoje prawa.

http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105126,13539861,Zatrzymaj_sie_majac_pierwszenstwo___Policja_i_Lidl.html (http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105126,13539861,Zatrzymaj_sie_majac_pierwszenstwo___Policja_i_Lidl.html)
Tytuł: Odp: Poznaj swoje prawa, nie daj się nabrać "pseudospecjalistom"
Wiadomość wysłana przez: cin1977 w Marzec 11, 2013, 22:29:47
PORD Rozdział II Art 3.1. "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo jeśli ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę(...)"
Rozumiem, że zatrzymując się na jezdni, na zielonym świetle, w kolumnie jadących samochodów, według szanownej Policji nie łamię w ŻADNYM stopniu zapisów w.w. artykułu i nie otrzymam z tego tytułu mandatu karnego. Przecież to wszystko tylko dla mojego dobra...
Tytuł: Odp: Poznaj swoje prawa, nie daj się nabrać "pseudospecjalistom"
Wiadomość wysłana przez: mort w Marzec 11, 2013, 22:45:02
z tego co mi wiadomo można dostać mandat za zbyt wolną jazdę czyli tamowanie ruchu, rozumiem, że dawanie rad o zatrzymywaniu się przed skrzyżowaniem jeśli nawet mamy pierwszeństwo pod to nie podpada? tak przynajmniej wynika z dobrych rad policji, wujek dobra rada niech pojeździ rowerem i wciśnie po hamulcach przed zielonym kiedy jedzie za nim tir, myślę, że w takim przypadku nawet kamizelka go nie uratuje, chciałbym poznać człowieka, który zatwierdził te DOBRE RADY, dać mu rower, kask, kamizelkę i puścić w miasto, jak można być tak bezdennie głupim?
Tytuł: Odp: Poznaj swoje prawa, nie daj się nabrać "pseudospecjalistom"
Wiadomość wysłana przez: April w Marzec 12, 2013, 15:51:25
Tworzący tą notatkę na ulotce czy innym produkcie mieli za pewne dobry zamysł, lecz niepoprawnie zapisali swoje uwagi. Mam tu na myśli głównie punkt o zatrzymaniu się... za pewno chodziło o zachowanie uwagi i tzw. "ograniczone zaufanie", aby w konsekwencji nie doszło do nie ustąpienia pierwszeństwa przejazdu.
A wyszło... jak zwykle.
Tytuł: Odp: Poznaj swoje prawa, nie daj się nabrać "pseudospecjalistom"
Wiadomość wysłana przez: admin w Marzec 29, 2013, 16:03:17
Sprawa absurdalnych nakazów zatrzymywania się, co raz bardziej się nagłaśnia
http://gibala.natemat.pl/56095,policja-kontra-prawo (http://gibala.natemat.pl/56095,policja-kontra-prawo)

Cytuj
Bo zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, zatrzymywanie pojazdu (którym jest i rower) jest zabronione m.in. na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania, a także na przejeździe dla rowerzystów i na 10 m przed tym przejazdem (Prawo o ruchu drogowym, art. 49, ust. 1, pkt 1 i 2). Co oczywiste, te zapisy nie dotyczą sytuacji, kiedy nie mamy pierwszeństwa albo sygnalizacja świetlna nakazuje nam się zatrzymać. Jeśli ślepo wierzący w autorytet Policji rowerzysta zastosuje się do instrukcji z ulotki i, mając pierwszeństwo albo zielone światło, zatrzyma rower na skrzyżowaniu, ta sama Policja może mu wlepić 300-złotowy mandat.